Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna on-line? Sprawdź, jak się do niej przygotować!

Iwona Karczmarczyk, 06 maja 2020
Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna on-line? Sprawdź, jak się do niej przygotować!

Rozmowy rekrutacyjne coraz częściej przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Szukając zatrudnienia poza miejscem zamieszkania lub pracy zdalnej naturalnym staje się kontakt przez komunikatory. Jak przygotować się do rozmów rekrutacyjnych w formie video, by zrobić dobre wrażenie i dostać wymarzoną pracę? Przeczytaj nasze porady i wykorzystaj je w praktyce!


Sprawdź, czy wszystko działa


Przed rozmową usiądź w miejscu, z którego chcesz rozmawiać i sprawdź kolejno, czy:


  • Kamera, mikrofon i słuchawki działają
  • Jakość obrazu jest zadowalająca, Twoja twarz nie jest prześwietlona ani zacieniona
  • Jakość dźwięku jest zadowalająca, nie ma pogłosu ani efektu tłumienia
  • W kadrze nie ma bałaganu


Warto wykonać krótkie, próbne nagranie, aby upewnić się, że wizja i fonia u odbiorcy będzie na satysfakcjonującym poziomie.


Zadbaj o tło


To, że w kadrze nie powinno być bałaganu, jest jasne. Warto jednak iść o krok dalej i postarać się, aby w tle nie było zbyt wielu przedmiotów, które mogą rozpraszać rekrutera. To oczywiste, że nie każdy ma możliwość wygospodarować przestrzeń na profesjonalny gabinet. Jednak na kilka minut porządków i przemyślany wybór miejsca rozmowy może sobie pozwolić każdy.


Warto sprawdzić również możliwości, jakie dają aplikacje do rozmów video. Niektóre z nich oferują rozmycie lub grafiki zasłaniające prawdziwe tło.


Uprzedź domowników


Jeśli planujesz rozmowę video, poinformuj o tym domowników i poproś o ciszę. Nie będziesz się martwić, że ktoś niespodziewanie wejdzie do pokoju i wybije Cię z rytmu.


Wycisz telefon


Skoro wyciszasz lub wyłączasz telefon podczas rozmów rekrutacyjnych na żywo, wyłączaj go także podczas rozmowy online. Nie zapominaj, że rozmowa przez komunikator to taka sama zawodowa sytuacja, jak spotkania w biurze, więc staraj się podchodzić do niej profesjonalnie.


Spisz, co chcesz powiedzieć


Nie musisz pamiętać wszystkiego, a posługiwanie się notatkami podczas rozmowy rekrutacyjnej online jest całkowicie w porządku! Zapisz, co chciałbyś powiedzieć, o co chcesz zapytać rekrutera oraz cokolwiek, z czego zapamiętaniem masz problem. Tylko nie czytaj z kartki każdego zdania swojej wypowiedzi!


Informuj o problemach


Jeśli masz problemy z łączem lub sprzętem, połączenie się zrywa lub Twój rozmówca zamarza, od razu informuj o problemach. Udawanie, że wszystko usłyszałeś, nie ma sensu, a rekruter z pewnością nie będzie miał problemów, by powtórzyć to, co Cię ominęło. W najgorszym wypadku przełożycie rozmowę na czas, gdy uporasz się ze złośliwością rzeczy martwych.


Zrób dobre wrażenie


Patrz w kamerę, staraj się odpowiadać płynnie i bądź zaangażowany w rozmowę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet mają zastosowanie wszystkie ogólne porady, z którymi zapewne spotkałeś się przy okazji przygotowań do wcześniejszych tego typu spotkań.


Nie oszukuj


Jeśli dostaniesz pytanie merytoryczne, na które nie znasz odpowiedzi, po prostu to przyznaj. Nie próbuj szukać odpowiedzi na komputerze lub telefonie — to widać i słychać bardziej niż może Ci się wydawać.Wpadka podczas rozmowy może przytrafić się nawet najlepiej przygotowanym kandydatom, więc nie przejmuj się, gdy zrobisz coś nie tak. Przeproś i idź dalej, a żaden profesjonalny rekruter nie będzie oceniał Cię na podstawie jednego, przypadkowego błędu.


A jeśli szukasz pracy w IT, skorzystaj z naszego programu pomocy, w którym dopasowujemy oferty do potrzeb i wymagań kandydatów. Wystarczy, że klikniesz tutaj i wypełnisz formularz. Powodzenia!
Blog - najnowsze wpisy

Laptopy i notebooki – top 10 modeli
Artykuł sponsorowany, 27 czerwca 2024

Dobry laptop przyda się w każdym domu. W zależności od indywidualnych potrzeb komputer może być przeznaczony do nauki, d