PyRa 2024

DATA: 29 luty, 2024
GODZINA: 18:00
MIEJSCE: STX Next, ul. Mostowa 38, Poznań
WSTĘP: wolny, liczba miejsc ograniczona, rejestracja:
https://app.evenea.pl/event/pyra3/
JĘZYK: prezentacje prowadzone będą po polsku
Witajcie w nowym roku pełnym możliwości i wydarzeń, które z pewnością pozwolą nam się jeszcze bardziej rozwinąć! Z radością zapraszamy Was na inaugurację kolejnej serii naszych spotkań
PyRa, gdzie czekają Was dwie niesamowite prelekcje:
Jacek Kołodziej - GIL: O co ten hałas i czy powinienem się nim przejmować?
GIL wydaje się być strasznym, niezrozumiałym *czymś*. Brak zrozumienia tej strony Pythona może prowadzić do *suboptymalnych wyborów* przy projektowaniu naszych rozwiązań. Chcę wyjaśnić, czym GIL jest i jakie są jego skutki oraz podpowiedzieć **jak sobie z nim radzić** w różnych sytuacjach.
Oczywiście było już (i mamy nowe!) próby obchodzenia GILa albo wręcz *pozbycia się go całkiem* - spójrzmy na nie razem.
Celem prezentacji jest przedstawienie GILa w dzisiejszym CPythonie oraz pomoc w podejmowaniu **lepszych wyborów przy projektowaniu** - wybór właściwego modelu współbieżności (concurrency/parallelism), innej implementacji Pythona a może wręcz wybór innego języka programowania.
Stefan Machura - MicroPython - Jak zacząć?
Ostatnimi czasy Python znany jest jako język do AI. Do uczenia modelów AI potrzeba wielkich mocy obliczeniowych, klastrów GPU zużywający kilowaty energii i zajmujący całe magazyny.
Ale Python nadaje się do drugiego końca spektrum. MicroPython to lekka wersja Python dostosowana do urządzeń które mają pamięć liczoną w kilobajtach, i mogą działać zasilane bateriami paluszkami.
W swojej prezentacji pokażę jak rozpocząć pracę z MicroPythonem, na jakich urządzeniach można go uruchomić, i przedstawię przykładowy użyteczny projekt.
Bio prelegentów:
Jacek Kołodziej
Principal Software Engineer for search/recommendations/item page at Allegro. On the side: Photographs, runs, wanders from one concert to another and from one hill to another, too. Plays drums occasionally.
Stefan Machura
Z wykształcenia filolog angielski, pracował wiele lat jako project manager w wydawnictwie, cztery lata temu totalnie zmienił swoją ścieżkę kariery i pracuje w STX Next na stanowisku Python Developer. Jego zainteresowania to homelabbing, astrofotografia i permakultura. Zamierza wybudować tradycyjny dom z gliny.