Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

#30 BBJUG - EventSourcing & CQRS oraz Synchronicznie czy asynchronicznie

Wydarzenie:
#30 BBJUG - EventSourcing & CQRS oraz Synchronicznie czy asynchronicznie
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Data:
12.09.2019 (czwartek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
0
Opis:

Witamy po wakacjach!! Tym razem w ramach MEGA wydarzenia, które odbędzie się po raz pierwszy w naszym mieście, a mianowicie https://www.bbdays4.it/ mamy zaszczyt zaprosić was na nasz meetup, na którym odbędą się dwie prelekcje.


O Prezentacjach:

1. EventSourcing & CQRS – Brace yourself, winter is coming! - Sławomir Jachowicz


EventSourcing i CQRS to niewątpliwie jedne z najbardziej gorących tematów w dzisiejszych czasach. W wielu przypadkach wybór tych rozwiązań w projekcie odbywa się na podstawie „Hype-Driven-Development”. Podczas prelekcji zaprezentuję, w jaki sposób możemy stwierdzić, że ES i CQRS to dobry wybór w naszym systemie. W dalszej części pokażę jak radzić sobie z czyhającymi na nas problemami i przetrwać "zimę" która nadejdzie, jak tylko wejdziemy w świat Eventsourcing’u i CQRS’a.


2. Synchronicznie czy asynchronicznie. Grząski grunt niezbyt skomplikowanych aplikacji webowych. - Jakub Marchwicki


Żyjemy w interesujących czasach. Ludzie mówią, że to jak dotychczas działały aplikacje webowe, to przeszłość. Przyszłość jest świetlana i asynchroniczna. Świetlana i oparta o pętle zdarzeń. Świetlana i reaktywna.

Ludzie oceniają: to nie jest asynchroniczne, nie jest reaktywne, nie jest napisane w nodejs - to nie ma przyszłości. Jednak świat nie jest albo synchroniczny albo asynchroniczny. Nie jest czarno-biały. Jest szary, zamglony, grząski i pełen niespodzianek. Podczas tej prezentacji spróbujemy spenetrować niektóre z tych odcieni szarości.


W trakcie prezentacji spróbujemy wyrobić sobie zdanie czy "zrobienie wszystkiego reaktywnie" to na pewno taki dobry pomysł - przynajmniej w kontekście aplikacji webowych. Krytycznie spojrzymy na pełne spektrum podejść od synchronicznych servletów, po asynchroniczne, reaktywne aplikacje. Posiłkując się liczbami, metrykami, eksperymentami, przeanalizujemy proste i tradycyjne podejście do obsługi HTTP. Zobaczymy gdzie działa, a gdzie przestaje działać. Mając takie nieoptymalne i nieefektywne podejście za punkt wyjściowy - przeanalizujemy inne możliwości (pętla zdarzeń, reaktywność) nie tylko z punktu widzenia wydajności (oczywista perspektywa), ale także czytelności, utrzymywalności itp. Opierając się na typowych scenariuszach użycia, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy jest punkt od którego nudne, niehipsterskie technologie przestają mieć sens i z czystym sumieniem możemy dodać `import io.reactivex.*`.


O prelegentach:

Sławek z programowaniem związany od 9 lat. Na co dzień pracuje jako Software Engineer w maltańskiej firmie Casumo. Współzałożyciel Bielsko-Biała JUG. Mentor w szkole programowania. Doświadczenie nabywał w kraju i za granicą przy projektach zarówno małych, jak i bardzo dużych. Pasjonat Microservices, BigData, EventSourcing, CQRS, DDD. Codziennie kieruje się zasadą "Programming is an art". Zwolennik "Open-Source" zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie, jak i wiedzę. Ostatnimi czasy mocno ukierunkowany na wystąpienia publiczne, jak również prowadzenie szkoleń. Po godzinach miłośnik narciarstwa ekstremalnego i jazdy na motorze.


Jakub to “programista” od prawie 20 lat. Spędzał czas w niezliczonej liczbie projektów, środowisk, podejmując różne wyzwania, technologie, zarówno jako ekspert techniczny, jak i człowiek od biznesu. Poniekąd oznacza to, że w życiu robi wszystko, pewnie nic dobrze.

Pracował w wielu językach używając różnorodnych frameworków, prowadził zespoły, rozmawiał z klientem, robił r&d i fabrykę oprogramowania. Java jest jego głównym narzędziem do rozwiązywania problemów, ale czuje się też komfortowo z innymi młotkami. Jako klasycznie wykształcony inżynier uważa, że programowanie to narzędzie do rozwiązywania życiowych problemów. Stara się być blisko biznesu nie tracąc z oczu technologii. Pomiędzy 9 a 17 pracuje nad rozwojem technologicznym firmy w branży gier. Stara się lepiej bądź gorzej godzić to z wykładami, warsztatami i innymi zobowiązaniami wobec trójmiejskiej Java User Group.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia