80. spotkanie Toruń JUG - O Gen AI dla Programistów oraz SQLite i DuckDB

Cześć!
Zapraszamy na kolejny odcinek toruńskiego JUGa - 28 maja w godzinach 18:00-20:00, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
Po spotkaniu, lecimy na klasycznego Afterka do Pameli :)
Info dla zmotoryzowanych
Najbliższe miejsca parkingowe dostępne za free możecie znaleźć na Cinema City oraz w okolicy cmentarza na Grudziądzkiej. Trochę dalej, ale dla tych, którzy wolą mieć bliżej z Afterka - koło straży na Legionów.
I jeszcze więcej informacji...
Jak zwykle, wstęp na spotkanie jest wolny, a obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. W celu poprawnej identyfikacji prosimy o podanie imienia i nazwiska w profilu meetupowym - potrzebne jest to nam by poprawnie przeprowadzić konkurs z nagrodami!
- Dzięki Simplito będziecie mogli zobaczyć nagrania z tego spotkania na naszym kanale YT
- Katedra Informatyki Stosowanej UMK WFAIIS zapewnia nam przestrzeń, duży ekran i miękkie siedzenia, z których bardzo się ostatnio ucieszyliście :P
Oprócz tego, sporo fantów dla Was przygotowali:
- Allegro -> książki
- Helion -> książki,
- JetBrains -> vouchery na IDE
Dla naszych Prelegentów, dzięki Allegro, mamy również tradycyjną jugową porcelanę :)
A teraz tematy, o których posłuchacie na spotkaniu:
"Gen AI dla Programistów: Praktyczny przegląd narzędzi i trendów"
Sztuczna inteligencja, a w szczególności modele generatywne (Gen AI), dynamicznie zmieniają świat tworzenia oprogramowania. Podczas tej sesji przyjrzymy się praktycznym aspektom wykorzystania AI z perspektywy programisty. Wspomnimy o kluczowych frameworkach, bibliotekach i narzędziach, które umożliwiają integrację LLM z tworzonymi aplikacjami. Omówimy również istotne koncepcje towarzyszące pracy z Gen AI, w tym ewaluację (np. za pomocą DeepEval), optymalizację kosztów i zarządzanie tokenami, a także wdrażanie mechanizmów bezpieczeństwa i kontroli (Guardrails). Dowiecie się, co nowego dzieje się w ekosystemie AI, jakie są najnowsze trendy i na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę podczas implementacji rozwiązań opartych o GenAI.
O prelegencie:
Marcin Szyszko - solution engineer, genai z zamiłowania i z pracy
"SQLite i DuckDB - małe jest piękne"
SQLite uchodzi wśród programistów za "zabawkową" bazę danych, dobrą może do testów integracyjnych, ale raczej nieprzydatną na produkcji. Czy słusznie? Pokażę Wam, że niekoniecznie - to kawał świetnej jakości oprogramowania, który ma mnóstwo zastosowań i - odpowiednio wykorzystany - potrafi uprościć życie.
W drugiej części przedstawię DuckDB - młodszego kuzyna SQLite, bazę typu "embedded" do zastosowań analitycznych, która robi furorę w świecie analityki w ostatnich miesiącach. Pokażę, że do przetwarzania danych rzędu dziesiątek GB nie potrzeba klastra, ani nawet serwera - laptop ze średniej półki spokojnie wystarczy.
O prelegencie:
Mariusz Strzelecki – Inżynier danych, stały bywalec toruńskiego JUGa
Więcej informacji: http://www.meetup.com/Torun-JUG/events/307918410/