en

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
<< przejdź do listy wydarzeń
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Allegro Tech Live #20: Wydajność Backendu

Wydarzenie:
Allegro Tech Live #20: Wydajność Backendu
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
29.06.2021 (wtorek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Online Event
Adres:
On your computer
Strona www:
Agenda:
  • 18:00 - 18:05 - Rozpoczęcie
  • 18:05- 18: 50 - Prezentacja "Wszystko co chcesz wiedzieć o wątkach ale boisz się zapytać”
  • 18:50 - 19:00 - Sesja Q&A
  • 19:00 - 19:45 - Prezentacja “Programowanie funkcyjne od kuchni”
  • 19:45 - 19:55 - Sesja Q&A
  • 19: 55 - 20:00 Zakończenie

(zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach na Youtube bądź na Czacie na facebooku!)

Opis:

Allegro Tech Live w 100% zdalna odsłona naszych stacjonarnych meetupów Allegro Tech Talks. Zazwyczaj spotykaliśmy się w naszych biurach, ale tym razem to my zagościmy u Was. A więc usiądźcie wygodnie na kanapie, zaopatrzcie się w ulubiony napój i odpalcie nasz live stream.


Live stream będzie również dostępny w chwili rozpoczęcia na kanale: https://www.facebook.com/allegro.tech/


OPIS:

"Wszystko co chcesz wiedzieć o wątkach ale boisz się zapytać” -

Jak kernel scheduluje wątki? Jak monitorować czas, jaki kernel przeznacza na decyzje, który wątek następny powinien dostać czas procesora? Podczas mojej prezentacji opowiem na te i na inne pytania związane z wątkami w Javie. Przejdziemy przez kilka poziomów abstrakcji, zaczynając od pul wątków, przez pojedynczy wątek i jego reprezentacje w systemie operacyjnym, na schedulerach i sposobach zarządzania wątkami kończąc. Na każdym z tych etapów postaram się przybliżyć potencjalne problemy wydajnościowe, na które możemy się natknąć. Jako bonus wspomnę trochę o przyszłości, którą jest projekt Loom.


Programowanie funkcyjne od kuchni -

Kiedy półtora roku temu dołączyłem do Allegro, o programowaniu funkcyjnym nie wiedziałem wiele. Miałem jednak to ogromne szczęście trafić do jednego z nielicznych zespołów w Allegro, które piszą usługi funkcyjnie w języku Scala. Znalazłem tutaj garstkę pasjonatów, którzy z entuzjazmem wprowadzili mnie w paradygmat programowania funkcyjnego. Spędziliśmy godziny dyskutując o różnych wzorcach i podejściach. Teoretyczne dywagacje sprawdziliśmy w boju implementując bogatą domenę kategorii i parametrów Allegro. Gdy sięgam myślami te półtora roku wstecz widzę, że to był niesamowity zwrot w mojej karierze. Dziś tą wiedzą chcę podzielić się z Wami.

Podczas prezentacji spojrzymy na programowanie funkcyjne od kuchni – rozważymy co tak naprawdę oznacza “funkcyjny”, zastanowimy się gdzie ono ma zastosowanie i jak z niego skorzystać, żeby się nie sparzyć. Będzie dużo kodu, cukier (składniowy) i szczypta humoru. Serdecznie zapraszam!


BIO:

Prowadzący Karol Teske (Allegro) - Od 3 lat inżynier oprogramowania w zespole API Allegro. Wolny czas spędza na pisaniu pracy magisterskiej bądź oglądaniu angielskiej Premier League.


Marcin Skalski - Na co dzień programista Kotlina/Javy, ale hobbystycznie programuje w Golang/Rust. Od ponad 2 lat pracuje w Allegro, gdzie rozwijał platformę komunikacyjną (Maile, Smsy, Pushe). A aktualnie pracuje z zespole rozwijającym Service Mesh-em w Allegro. Jest wielkim fanem niskopoziomowych tematów. W wolnych chwilach czyta kod jvm i zgłębia tajniki kernela Linuxa skupiając się na wydajności nie tylko aplikacji, które tworzy na co dzień, ale też platformy, na której funkcjonują.


Daniel Dopierała - Programista z zamiłowania. Półtora roku temu dołączył jako inżynier oprogramowania do zespołu zajmującego się kategoriami i parametrami w Allegro. W pracy stawia na praktyczne i czyste rozwiązania. Robi porządki w kodzie i bałagan w kuchni. Lubi gotować, a jeszcze bardziej jeść.


Zapraszamy również do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/WAzj1gmL

Widzisz błąd w wydarzeniu? Wydarzenie jest nieaktualne? Poinformuj nas o tym! >>

Podobne wydarzenia