en

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
<< przejdź do listy wydarzeń
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Bydgoszcz JUG - meetup #17

Wydarzenie:
Bydgoszcz JUG - meetup #17
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
19.04.2018 (czwartek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Biblioteka UKW
Adres:
ul. K.Szymanowskiego 3 Bydgoszcz
Strona www:
Opis:

Zapraszamy na kolejne spotkanie bydgoskiego Java User Group, które odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2018 o godzinie 18:00 w Bibliotece UKW. Zaplanowane są 2 prelekcje:


Michał Wojtyna - pomysłodawca, założyciel i programista w firmie Slidetorial. Pasjonat dobrych praktyk programistycznych, żywo zainteresowany rozwojem polskiej sceny startupowej. Wieloletni entuzjasta Spring Framework, dobrej architektury i TDD. Ostatnio szczególnie zainteresowany metodologią DDD. Doktorant na UMK zajmujący się zagadnieniami związanymi z inżynierią oprogramowania i DDD.


Temat prezentacji Michała: Granice testowalności


Podczas pisania testów pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Tobie zastanowić “jak dużo powinniśmy testować” lub “kiedy możemy ufać swoim testom”. Są to naturalne pytania, które pojawiają się szczególnie często podczas praktykowania metodologii TDD. W trakcie tej prezentacji przedstawię moje przemyślenia bazujące na kilkuletniej praktyce pisania testów automatycznych i postaram się udzielić odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące “granic testowalności”.


Najczęściej granice testowalności danego kodu wyznaczone są przez jego design - im lepszy, tym więcej można przetestować. W trakcie tej prezentacji przedstawię fragmenty kodu bazujące na prawdziwych przykładach (lub wręcz z nich skopiowanych), w różnym stopniu dojrzałości designu, a co za tym idzie - różnym stopniu testowalności. Oprócz przykładów “naturalnych”, przedstawione zostaną również te bardziej problematyczne, w których proste zdefiniowanie odpowiedzialności (a więc tego, co tak naprawdę powinniśmy testować jednostkowo) nie jest wcale takie oczywiste.


Bartosz Firyn - Jestem inżynierem oprogramowania i pracuję w branży IT od ponad 13 lat. Na przestrzeni minionych lat zajmowałem się różnymi aspektami - programowaniem aplikacji okienkowych, stron i aplikacji www, serwisów SOAP, REST, analizą wydajności queraczy bazodanowych, a także wieloma innymi aspektami z dziedziny oprogramowania. Obecnie pracuję w firmie Vivid Games, gdzie wspólnie z kolegami implementujemy rozproszony system informatyczny służący wsparciu gier przez nas wydawanych.


Bartosz poprowadzi prezentację na temat: Docker w służbie testów integracyjnych


Prezentacja będzie wprowadzeniem w świat testów integracyjnych wspomaganych technologią konteneryzacji aplikacji realizowaną za pomocą narzędzia Docker. W czasie prelekcji wyjaśnię różnicę pomiędzy testami jednostkowymi, a testami integracyjnymi, przedstawię fundamentalne problemy z jakimi inżynierowie oprogramowania musieli od lat borykać się podczas pisania testów integracyjnych, oraz po omówieniu podstaw konteneryzacji zademonstruję czym jest narzędzie Docker oraz w jaki sposób jest w stanie rozwiązać omawiane problemy. Wyjaśnię również w jaki sposób narzędzie Docker pozwala oszczędzić nasz cenny czas, oraz czemu - gdy wykorzystane, zwiększa jakość pisanych przez nas testów integracyjnych. Podczas prelekcji poruszać będziemy się w kręgu następujących technologii: Java, Maven, JUnit, Docker, Overcast, Docker Compose.


Wstęp na spotkanie jest wolny. Rejestracja odbywa się przez portal Meetup. Po spotkaniu zapraszamy na after-party do pubu Kraftodajnia, na którym będziemy mogli się poznać i podyskutować w luźnej atmosferze ;) Pub znajduje się pod adresem: Plac Kościeleckich 5. Widzimy się tam od godziny 21:00.


Wstęp będzie możliwy już od 17:30.

Widzisz błąd w wydarzeniu? Wydarzenie jest nieaktualne? Poinformuj nas o tym! >>

Podobne wydarzenia