Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Bydgoszcz JUG - Meetup #45

Wydarzenie:
Bydgoszcz JUG - Meetup #45
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
21.04.2022 (czwartek)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Wiatrakowa Klub
Adres:
Zbożowy Rynek 6
Opis:

Zapraszamy na #45 meetup Bydgoszcz JUG - tym razem spotkamy się w klubie Wiatrakowa by po czasie długiej posuchy wzmocnić więzi i powymieniać się doświadczeniami.


Tym razem na scenie wystąpią dwaj wielcy prelegenci: Jarek Pałka oraz Jakub Pilimon.


Jarek Pałka - "Bare metal Java"

Java, a tak naprawdę JVM, cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będzie

budował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie "mechanical sympathy" jest kluczowe.

Garbage collector, spekulujący JIT, brak kontroli nad "object layout", fatalne wsparcie (głównie przez brak abstrakcji) dla funkcji nowoczesnych procesorów i systemów operacyjnych.

I do tego jeszcze JNI (kto tam był to wiem o czym mówię). (O implementacji IO nawet przez szacunek do samych siebie, nie wspominam)

Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu.

Będzie o API których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek.

Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz

foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java ( i w drugą stronę ).

Wszystko polane sosem nie działających przykładów i przekłamanych micro benchmarków i OpenJDK skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.


Jakub Pilimon - "Czego uczy nas system Legacy?"

Inne spojrzenie na systemy klasy Legacy. Prosto z placu boju, na podstawie wielu audytów i projektów ratunkowych. Co może nam dać?

Spodziewajcie się twardych, technicznych, podpartych danymi aspektów. Spodziewajcie się przyspieszonego szukanie granic w wieloletnich zawiłościach. Nie zabraknie również miękkich aspektów.


Profile pracodawców

Podobne wydarzenia