Comarch IT Camp – Junior Java Developer

Cele
Kurs ma na celu przygotowanie do roli Młodszego Programisty Java. Podczas kursu uczestnik pozna narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy programisty, język Java, oraz podstawy wielu technologii pozwalających na tworzenie profesjonalnych projektów komercyjnych.
Metoda prowadzenia
W ramach kursu do zrealizowania będą wyznaczane przez prowadzących zadania domowe oraz jeden większy projekt (ok 50 roboczo godzin) wykorzystujący umiejętności zdobyte na całym szkoleniu.
Prace domowe pozwolą na obycie się z kodem, środowiskiem i zdobyciem podstawowego doświadczenia w pisaniu i projektowaniu oprogramowania. Pomogą także w przyswojeniu dobrych praktyk programowania i zrozumieniu problemów wynikających z niestarannie pisanego kodu oraz nieprzemyślanego projektu. Zadania domowe pozwalają na utrwalenie wiedzy zdobytej na zajęciach, lepsze zrozumienie poznanych technologii, rozwijają zdolności algorytmiczne oraz projektowe. Część zadań będzie polegała na samodzielnym zgłębieniu konkretnego tematu i przedyskutowaniu go na zajęciach. Projekt końcowy, to w pełni działająca aplikacja tworzona w metodyce agile. Wymagane jest przygotowanie dokumentacji technicznej aplikacji oraz wykorzystanie jak największej ilości technologii. Projekt musi spełniać trzy główne założenia – gromadzenie danych, przetwarzanie danych oraz możliwość manipulacji danymi. Dzięki takiemu podejściu należy wykazać się umiejętnościami pisania przemyślanego kodu back-end’owego, front-end’owego oraz projektowania i implementowania prostych algorytmów. Skończony projekt jest również dobrym elementem składowym do portfolio przyszłego programisty. Temat projektu można wybrać z puli przygotowanej przez trenerów lub po konsultacji i zaakceptowaniu napisać wymyśloną samodzielnie aplikację. Podczas wykonywania zadań oraz projektu kursanci mogą liczyć na pomoc mentorów i konsultować napotkane problemy.
Podczas zajęć z Androida i Springa kursanci tworzą aplikacje od podstaw. Poznają specyficzne technologie, zapoznają się z metodami iteracyjnego rozwijania oprogramowania i realizują scenariusze, z którymi zetkną się w pracy na stanowisku programisty. Aplikacje utworzone podczas tych modułów będą stanowić portfolio uczestnika, potwierdzające umiejętność korzystania ze zdobytej wiedzy. Mentoring trenerski przez doświadczoną osobę w programowaniu Java – odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia.
Umiejętności po kursie
Po ukończeniu kursu uczestnik/czka będzie potrafił/a:
- Tworzyć aplikacje w języku Java
- Korzystać z wielu bibliotek wbudowanych języka Java
- Korzystać z systemu kontroli wersji GIT
- Używać narzędzia Maven do zarządzania projektem.
- Stosować się do zasad programowania obiektowego
- Zastosować programowanie aspektowe
- Tworzyć aplikacje webowe przy użyciu Spring
- Wykorzystywać wzorzec odwrócenia zależności (IoC)
- Tworzyć i posługiwać się relacyjnymi bazami danych
- Używać Hibernate oraz JDBC do operacji bazodanowych z poziomu Java
- Tworzyć aplikacje okienkowe przy pomocy JavaFX
- Tworzyć testy automatyczne aplikacji Java
- Pracować w metodyce Agile
- Tworzyć i konsumować Web Services REST oraz SOAP
- Tworzyć podstawowe diagramy UML
W cenę kursu wliczony jest EGZAMIN
- 1Z0 811 JAVA FOUNDATIONS ( dla uczestników Kierunek Kariera Zawodowa )
Prowadzący
Mateusz Bereda - Programista w Comarch.
Tworzy oprogramowanie ERP na potrzeby największych parków rozrywki w Polsce oraz rozwija systemy dla największych dostawców usług telekomunikacyjnych na świecie.
Aktywnie zajmuje się szkoleniem młodych programistów.