Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

Spotkanie PJUG - o pisaniu silnika zapytań i o nowoczesnych mikroserwisach

Wydarzenie:
Spotkanie PJUG
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
06.10.2022 (czwartek)
Godzina:
17:30
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Techie's
Adres:
Na Zjeździe 11
Opis:

Z olbrzymią przyjemnością chcemy zaprosić Was na pierwsze spotkanie Polish Java User Group po dłuuuuuuuuugiej przerwie (czy ktoś policzył ile miesięcy minęło od ostatniego spotkania?).

Spotykamy się na żywo (sic!) w Techie's space ul. Na Zjeździe 11 już 6 października (czwartek) od 17:30.


Naszymi prelegentami będą Łukasz Stec oraz Andrzej Grzesik - polski Java Champion. Pierwsza prezentacja dotyczyć będzie tego czy pisanie silnika zapytań w Javie ma sens. Druga natomiast będzie o nowoczesnych mikroserwisach w chmurze!


Sponsorem spotkania jest firma Starburst https://www.starburst.io, a miejsca użycza nam Techie's space https://www.facebook.com/techies.krakow.

Obie prezentacje odbędą się po polsku. Po spotkaniu przewidziano konkurs z nagrodami (m.in. wejściówka na GeeCON Prague, a także licencje na oprogramowanie i książka).

Jeżeli kilku uczestników nie będzie mówiło po polsku prezentacje mogą odbyć się w języku angielskim.


Serdecznie zapraszamy zarówno osoby, które dobrze nas znają, jak również nowe - będzie czas i miejsce żeby się poznać!

Poniżej kilka słów o firmie Starburst, a także opisy prezentacji.


Starburst jest start-up’em, założonym przez kilkanaście osób z Polski i USA w 2017 roku, w tym momencie jest nas już powyżej 500 i jesteśmy po rundzie finansowania D. W Polsce od samego początku skupiamy się na budowaniu zespołów inżynieryjnych - około 50 osób, posiadamy nowoczesne biuro w Warszawie i zapewniamy możliwość pracy zdalnej.

Swoje produkty - Starburst Enterprise Platform oraz Starburst Galaxy (produkt SaaS’owy) budujemy wykorzystując open - sourcowy silnik SQL - Trino (wcześniej znane pod nazwą Presto SQL), projekt, który jest także rozwijany w ramach pracy naszych zespołów.


Does it make sense to write query engine in Java?

Co to jest silnik zapytań? Na czym opiera się jego wydajność? Jakie są plusy i minusy pisania go w javie? Czy C++ jest szybszy do tego typu zastosowań? W czym pomaga a w czym przeszkadza JIT?


Na te i na inne pytania związane z sinikami zapytań analitycznych w kontekście wydajności postaram się odpowiedzieć podczas prezentacji.


Łukasz Stec - programista z 20 letnim doświadczeniem, interesujący się wydajnością i bazami danych. Teraz łączy te zainteresowania jako członek zespołu Core Peformance w https://www.starburst.io/ pracując na poprawą wydajności Trino, open sourcowego, rozproszonego silnika zapytań.


Modern Java Microservices in the Cloud!

It's 2022, long gone are the days of ceremony and Java development should be productivity, simplicity. Let's look at how we make it happen, in context of startup going FAST. I will describe the architectural approach we use stack we use, and what, sometimes unorthodox, technology and design choices we have made, and their consequences. Expect: code samples, why does our stack look the way it looks AND… what have we learnt in the process. It's all going to be Revolut-based!


Andrzej Grzesik aka ags likes distributed systems in all shapes and form. Coding since the age of 8, loves simplicity and continuous delivery. While he has written in many languages, he favours the JVM. Since "most software problems are people problems”, he stirs communities, organizes and speaks at conferences. And he is a Java Champion!Profile pracodawców

Podobne wydarzenia