Logo Crossweb

Logowanie

close
Zarejestruj się Zapomniałem hasła

Przypominanie hasła

close Wpisz adres mailowy na jaki masz założone konto w Crossweb.
Wyślij
To wydarzenie już się odbyło. Sprawdź nadchodzące wydarzenia

SysOps/DevOps Katowice MeetUp #25

sysops-devops-katowice-meetup-25
Wydarzenie:
SysOps/DevOps Katowice MeetUp #25
Typ wydarzenia:
Spotkanie
Kategoria:
IT
Tematyka:
Data:
10.06.2026 (środa)
Godzina:
18:00
Język:
polski
Wstęp:
Bezpłatne
Miasto:
Miejsce:
Epam Systems Katowice
Adres:
Agenda:

Prelekcja #1: “DevOps na celowniku: socjotechnika, która wchodzi przez pipeline” - Iwona Polak


Inżynierowie DevOps są jak klucznicy do całego zamku: mają dostęp do repozytoriów, potoku CI/CD, sekretów i produkcji. Nic więc dziwnego, że cyberprzestępcy lubią DevOpsów bardziej niż dokumentację. Na bazie prawdziwych historii i kampanii sprawdzimy, czym socjotechnika wymierzona w DevOps różni się od tej dla reszty świata - i przede wszystkim, jak nie dać się dopisać do backlogu napastników.


Iwona Polak - doktor informatyki z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży IT. Kobieta renesansu, która z równą namiętnością czyta książki, co komunikaty błędów. Myśli nieszablonowo, hakuje wszystko co się da - i to czego się nie da. Po godzinach podróżuje - tak realnie, jak i mentalnie. Wierzy w jednorożce, a jednorożce wierzą w nią.

___________________________________________________________________


Prelekcja #2: “The fellowship of the Stack, czyli jak zbudowałem platformę

Digital Sovereignty Assessment napędzaną AI” - Paweł Piwosz


Zaczęło się od prostego pytania: jak bardzo suwerenna jest naprawdę Twoja organizacja? Żeby na nie odpowiedzieć, powstała drużyna - złożona nie z Hobbitów, Elfów i Czarodziejów, ale z modeli, tokenów i wektorów, które miały zanieść Assessment wprost w Ognie Produkcji. Ta długa i niełatwa droga, która wciąż trwa, prowadziła przez Krainę Wymagań, gdzie hasło „po prostu użyjmy LLM-a” zderzało się z problemem okna kontekstu, potem przez mroczne i zdradliwe Kopalnie pgvectora, Grań RAG-a (gdzie grożą halucynacje i nieistotne wyniki) oraz Mgliste Góry Promptowania, gdzie prompt okazał się być kontraktem, a nie pytaniem. Najciemniejszym miejscem okazał się Most Fine-Tuningu, gdzie wielu w poszukiwaniu mocy znajduje tylko złożoność, overfitting i rachunek z chmury. Ostatecznie, pod Górą Dockera, pełny zestaw narzędzi Docker AI stał się kuźnią, dzięki której cały stack działa lokalnie. Po trasach w Go, handlerach w Gin, komponentach Reacta i cache missach w Valkey, Assessment przetrwał i dotarł do Produkcyjnych Pustkowi. W tej sesji Paweł pokaże, jak naprawdę wyglądała ta droga: co zadziałało, co bolało, gdzie AI pomaga, gdzie przeszkadza i jakie wzorce warto zastosować, żeby Twoja własna drużyna nie musiała uczyć się wszystkiego w najtrudniejszy możliwy sposób.


Paweł Piwosz - Developer Advocate w UpCloud, Inżynier, Docker Captain, lider, mentor i mówca z wieloletnim doświadczeniem w branży IT. Obecnie pomaga promować europejskie rozwiązania, jak i Open Source. Jego głównym obszarem zainteresowań jest model CALMS, który pomaga budować lepsze zrozumienie DevOps jako kluczowego czynnika w organizacjach. Paweł jest zaangażowany w rozwój rozwiązań Serverless oraz procesów CI/CD. Jest autorem frameworka CI/CD, którego celem jest ułatwienie komunikacji i projektowania podejścia CI/CD na dowolną skalę.


Regulamin SO/DO MeetUpów stacjonarnych: https://bit.ly/RegulaminSODO

Opis:

Zapraszamy na SysOps/DevOps Katowice MeetUp #25

10.06.2025 godz. 18:00

Sesja Q&A po każdej prelekcji

Prowadząca: Edyta Bachowska-Szwed

Katowice, Epam Systems, Global Office Park, Tower A2, ul. Zabrska 19, 6. piętro


Harmonogram:

18:00 Networking

18:15 Prelekcja #1: “DevOps na celowniku: socjotechnika, która wchodzi przez pipeline” - Iwona Polak

19:20 Prelekcja #2: “The fellowship of the Stack, czyli jak zbudowałem platformę

Digital Sovereignty Assessment napędzaną AI” - Paweł Piwosz

20:15 Networking i pizza!


Pamiętajcie, aby zapisać się też do grupy lokalnej - tutaj Katowice

https://www.meetup.com/sysopskato


Nagrania z poprzednich MeetUpów znajdziecie na YouTubie https://www.youtube.com/@SysOpsDevOpsPolska


Partnerzy:

MDDV http://www.mddv.pl/

Epam https://www.epam.com/

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych www.wsti.pl 



Widzisz błąd w opisie lub danych wydarzenia?

Podobne wydarzenia

W bazie Crossweb nie ma nadchodzących wydarzeń dla tych parametrów.
Wiesz o jakimś wydarzeniu? Dodaj je proszę.