#58 Talk4Devs (dawniej IT Akademia j-labs)

17:30 Rejestracja
18:00 Powitanie
18:10 Michał Jankowski - Sztuczna inteligencja w aplikacjach, czyli jak w prosty sposób dodać AI do Twoich rozwiązań
19:10 Przerwa
19:20 Marta Musik - 5 powodów, dla których programiści podchodzą sceptycznie do trendu na "observability".
20:10 Networking
Zapraszamy na 58 spotkanie #Talk4Devs (dawniej IT Akademia j-labs)
Michał Jankowski - Sztuczna inteligencja w aplikacjach, czyli jak w prosty sposób dodać AI do Twoich rozwiązań
Czy myślałeś kiedyś o rozszerzeniu Twojej aplikacji o funkcjonalności powiązane z AI? Obecnie można to zrobić bardzo prosto. W trakcie wykładu poznamy usługę Azure Cognitive Services. Zapoznamy się z jej najważniejszymi funkcjonalnościami, w tym rozpoznawaniem obrazu, głosu, pisma odręcznego, a nawet ludzi. Postaram się Was przekonać, że wystarczy niewielka zmiana sposobu myślenia, aby w prosty sposób móc wykorzystać predefiniowane funkcjonalności. Zademonstruję również sposób dodania ich do aplikacji.
Marta Musik - 5 powodów, dla których programiści podchodzą sceptycznie do trendu na "observability".
Czy zadania związane z obserwowalnością muszą być nudne, żmudne i męczące?
W trakcie mojego wystąpienia opowiem o typowych rozwiązaniach używanych do monitorowania aplikacji zbudowanych w oparciu o mikroserwisy. Będę posługiwać się przykładem aplikacji w języku Java, działającej na Google Kubernetes Engine. Przy jej pomocy zademonstruję wyzwania związane z monitorowaniem mikroserwisów: "high churn", "high cardinalitylabeling", problemy z rzadko raportowanymi metrykami i potencjalne trudności w doborze strategii samplowania.
Opowiem o monitorowaniu i tracingu zarówno z perspektywy programisty, który chciałby zachować czysty kod, jak i architekta, który próbuje sprostać wymaganiom związanym z obserwowalnością, ale jednocześnie nie chce, żeby zespól je implementujący wiecznie walczył z wybranymi przez niego narzędziami. Na końcu skomentuję również trend "observability as a code".
Więcej info: http://talk4devs.j-labs.pl/pl/harmonogram/edycja-58