Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Perspektywy Women in Tech Summit 2024 - relacja z wydarzenia

Julia Szpak, 17 czerwca 2024
Perspektywy Women in Tech Summit 2024 - relacja z wydarzenia

Jedno z największych wydarzeń technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej - Perspektywy Women in Tech Summit dobiegło końca! W Warszawskim Centrum EXPO XXI zgromadziło się prawie 14 000 uczestników z aż 104 krajów. Przez dwa dni uczestnicy mieli okazję wziąć udział w naprawdę inspirujących prelekcjach, warsztatach i sesjach mentoringowych, które miały na celu wzmocnienie pozycji kobiet w sektorze STEM. Atmosfera konferencji była pełna energii, motywacji i nadziei na przyszłość bardziej różnorodnej i inkluzywnej branży technologicznej.


Wydarzenie otworzyła prezeska Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Bianka Siwińska, która podkreślała znaczenie hasła "Unleash your greatness" oraz nowego motta "Tech-life balance". Na scenie pojawiły się też takie osoby jak Krzysztof Gawkowski (Wicepremier, Minister Cyfryzacji), Barbara Nowacka (Ministra Edukacji), Mark Brzezinski i Olga Leonowicz (Ambasada USA w Polsce), Katarzyna Kotula (Ministra ds. Równości), Anna Clunes (Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce) i Maciej Gdula (Podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).


Jak to wyglądało?

Tak ogromna konferencja jak Women in Tech Summit odbyła się w dwóch osobnych budynkach, gdzie zostały zaplanowane miejsca na prelekcje, warsztaty, sesje mentoringowe, stanowiska dla firm i uniwersytetów oraz strefy odpoczynku, jak np. neurodiversity harbour. Większość wydarzeń odbyła się w jednej z trzech hal - hali głównej (main hall), hali technologicznej (tech hall) oraz hali poświęconej nauce (science hall).



Main hall

W hali głównej znajdowała się największa scena główna (main stage), na której odbyło się między innymi uroczyste otwarcie konferencji oraz wiele naprawdę inspirujących przemówień programowych (po angielsku keynote speech) o różnorodnej tematyce. Jednym z nich była prezentacja Sarah Chapman o "gwiazdach i lampach ulicznych", która wskazywała na ważność mniej genialnych kobiet, których te nieco zwyklejsze historie mogą motywować inne osoby do działania.


Oprócz wystąpień na scenie głównej uczestnicy mieli szansę posłuchać wystąpień na scenie kariery (career stage), gdzie odbyły się prezentacje przedstawicieli wielu firm, takich jak NVIDIA, Netflix, Intel, Google czy Amazon. Te oraz kilkadziesiąt innych firm można było również spotkać na specjalnych stoiskach umieszczonych między sceną główną a sceną kariery.


Tech hall

W hali technologicznej uczestnicy mogli wziąć udział w prelekcjach na aż dwóch scenach technologicznych, gdzie większość prelekcji skupiała się na sztucznej inteligencji (AI). Nie zabrakło też miejsca na inne tematy jak np. prezentację sytuacji osób z niepełnosprawnościami w świecie cyfrowym - mówiła o tym Monika Osiak w prelekcji "My Friends with Disabilities Want to Have Fun Online Too". W tej hali odbyły się również sesje mentoringowe, a swój kąt mogły znaleźć również najmłodsi uczestnicy - dzieci uczestników.


Science hall

W tym miejscu (hali poświęconej nauce) znalazło się miejsce dla stanowisk wielu uczelni wyższych oraz przedstawicieli programów takich jak "Dziewczyny do nauki!". Na scenie (science stage) odbyły się prezentacje i panele dyskusyjne - głównie w tematyce technologii kwantowych. Drugiego dnia konferencji scenę nauki zastąpiła scena poświęcona startupom (startup stage).


Warsztaty

Na tak dużej konferencji nie mogło też zabraknąć miejsca na warsztaty - w tej edycji odbyło się ich aż 63! Warsztaty, mimo że bardzo krótkie (większość trwała 1 h 10 min), to były interesujące i merytoryczne. Jednym z nich był warsztat Marii Dziedzic-Białkowskiej i Justyny Zynek-Mahometa, dwóch UX Researcherek z Allegro, które opowiadały o tym jak tworzyć skuteczne scenariusze w testach użyteczności.



Podsumowanie

Tegoroczna edycja konferencji Perspektywy Women in Tech Summit wywarła ogromny wpływ na uczestników i była źródłem niesamowitej inspiracji. Wydarzenie było świetną okazją do spotkania z innymi pasjonatami i pasjonatkami technologii, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Atmosfera pełna energii i motywacji na pewno wzmocniła wiarę w bardziej różnorodną i inkluzywną przyszłość branży technologicznej. Czekamy na kolejną edycję, która odbędzie się 11 i 12 czerwca 2025 roku!

———

szczegóły wydarzenia:




Blog - najnowsze wpisy