Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Czy‌ ‌istnieje‌ ‌przepis‌ ‌na‌ ‌idealnego‌ ‌programistę?‌ ‌Zobacz,‌ ‌jak‌ ‌Codest‌ ‌stworzył‌ ‌swój‌ ‌własny‌ ‌framework‌ ‌rozwoju‌

Artykuł Sponsorowany
20 listopada 2019
Czy‌ ‌istnieje‌ ‌przepis‌ ‌na‌ ‌idealnego‌ ‌programistę?‌ ‌Zobacz,‌ ‌jak‌ ‌Codest‌ ‌stworzył‌ ‌swój‌ ‌własny‌ ‌framework‌ ‌rozwoju‌


"W Codest stawiamy na jakość, a przy okazji pomagamy naszym programistom rozwijać się razem z naszą firmą. Mamy jasne zasady współpracy. Jesteśmy transparentni, a pracownicy to doceniają" - mówi w rozmowie o kulturze pracy i współpracy z developerami w Codest Jakub Jakubowicz, Chief Operations Officer.----


Proszę sobie wyobrazić, że jestem programistą, który stawia swoje pierwsze kroki w świecie IT. Zależy mi na rozwoju i poszerzaniu kompetencji. Dlaczego powinienem wybrać Codest?


Ponieważ wiemy, jak ci w tym pomóc (śmiech). Dlaczego? Zacznę może od przedstawienia procesu rozwoju pracownika w naszej firmie. Mamy jasno określoną ścieżkę rozwoju dla junior developera. Rozpisaliśmy ją na cztery etapy. Na każdym z nich są określone cele do zrealizowania. Jedną z najważniejszych rzeczy jest przystosowanie się do naszej kultury pracy. Na przykład do sposobu tworzenia kodu i tego, że dużą uwagę przywiązujemy do wysokiej jakości, stosując takie praktyki jak code review czy pisząc automatyczne testy. Kolejna sprawa to sposób prowadzenia przez nas projektów.


Chciałbym podkreślić, że od początku współpracy z początkującym programistą jego droga rozwoju jest jasno określona. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na każdym etapie juniorzy mają przygotowaną odpowiednią książkę, z którą wymagamy, aby się zapoznali. Przykładowe tytuły to “Mistrz czystego kodu” czy “Pragmatyczny programista”. W ramach takiego etapu nasi developerzy rozwiązują też testy z algorytmiki na platformie SPOJ. Są to podstawy informatyki, które uważamy za istotne.


Dla programistów rozwój jest bardzo istotny. My o tym wiemy i dzięki sprawdzonym praktykom, chcemy im w tym pomóc. Dotychczas spotykamy się z pozytywnym feedbackiem co do naszego pomysłu na rozwój zawodowy programistów pracujących w Codest. Po jakim czasie junior developer może stać się midem?


Po roku. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to okres wystarczający, aby zdobyć kompetencje predysponujące junior developera do stanowiska mida. Oczywiście może to wydarzyć się wcześniej, jeśli tylko widzimy, że ktoś szybko się rozwija. A co w przypadku wyższych stanowisk?


Kolejny framework obejmuje rozwój pracownika z mida na seniora. W tym aspekcie duży nacisk kładziemy na komunikację miękką. Posiadamy zestaw zagadnień z przykładami, które obrazują, w jaki sposób należy komunikować się z zespołem czy klientem. Co pół roku przeprowadzamy taką ewaluację, aby sprawdzić jak przebiega rozwój pracownika. Poza tym developerzy dostają również feedback na podsumowaniach kwartalnych. Nad wszystkim czuwają managerowie, którzy dbają, aby wszystko przebiegało zgodnie z ustaloną ścieżką rozwoju. Poza tym oceniamy też znajomość języka angielskiego oraz narzędzi. Jeżeli te wymagania są spełnione, mid developer awansuje na stanowisko seniora.Czy w przypadku dłuższej perspektywy pracy w Codest macie również zaplanowane dalsze ścieżki rozwoju? Pytam o tych najbardziej doświadczonych programistów, którzy czasami potrzebują zmiany i innych obowiązków niż samo programowanie.


Potrzebujemy także wsparcia naszych developerów na płaszczyźnie biznesowej. W Codest stwarzamy również i takie warunki rozwoju. Szukamy programistów, którzy będą potrafili wspierać nasze działania sprzedażowe, na przykład podczas rozmów z klientami, na których omawiamy technikalia oprogramowania. Angażują się oni również w rozpoczęcie projektu i jego koordynację. Można powiedzieć, że mówimy tutaj o takiej ścieżce managera - team leadera.


Sądzę, że jest to ciekawa opcja dla tych, którzy mają ambicje biznesowe i chcieliby robić coś więcej niż programować. Współpraca z klientem, zarządzanie własnym zespołem, rozwijanie własnych kompetencji managerskich - wszystko to odbywa się w ramach tej ścieżki rozwoju. Jeżeli widzimy, że ktoś przejawia takie ambicje i ma do tego predyspozycję, staramy mu się w tym pomóc.No dobrze. To załóżmy teraz, że jestem zainteresowany pracą w Codest. Czy ciężko jest przejść przez sito rekrutacji?


Bardzo ciężko :-) Rekrutacja zaczyna się krótką rozmową telefoniczną z naszymi rekruterami, w czasie której nieco lepiej się poznajemy. Kolejnym etapem jest zadanie z programowania oraz rozmowa techniczna. Zależy nam na kandydatach, którzy mają solidne podstawy z informatyki i języka a sam framework liczy się na samym końcu. Na tym nam najbardziej zależy.Czy poza znajomością technologii są jeszcze jakieś inne wymagania?


Znajomość języka angielskiego, przynajmniej na poziomie B2. Oczywiście to jest subiektywne pojęcie, ale generalnie chodzi o to, aby developer był komunikatywny i potrafił porozumieć się z klientem.Konkurencja na rynku jest bardzo duża. Dlaczego więc wasza oferta pracy może być dla developerów atrakcyjna?


Stawiamy na wysoką jakość kodu. To na pewno nas wyróżnia. Dbamy również o rozwój pracowników. Uważam, że jest to duża zaleta, szczególnie z perspektywy developera, który może u nas naprawdę dużo się nauczyć. Mogę podać tutaj ciekawy przykład. Współpracujemy z jedną z największych firm ecommerce w Litwie. Nasi developerzy zastosowali w tym projekcie dobre praktyki, które w Codest są naszym credo. CTO tamtej firmy powiedział nam później, że ich wewnętrzni programiści mogliby dużo nauczyć się od naszych. Wcześniej nie mieli tam takiego podejścia do jakości, jak u nas.


Poza tym oferujemy nielimitowaną możliwość pracy zdalnej. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych pracowników. Jeżeli ktoś preferuje pracę zdalną, stwarzamy mu ku temu warunki. Nie wprowadzamy korporacyjnych praktyk, dlatego z pewnością mogę powiedzieć, że plusem jest nieformalna atmosfera. Warto podkreślić, że w naszym zespole mamy grono ekspertów języków Ruby czy JavaScript. Kilku z naszych obecnych developerów zaczynało swoją karierę w IT od szkoły programowania CodeSensei. Podczas niej mentorami byli właśnie nasi doświadczeni developerzy - Radek i Tomek. Najlepsi absolwenci CodeSensei pracują z nami do dzisiaj.


Swoją drogą w Codest mamy wielu programistów, którzy zaczynali pracować u nas jako juniorzy, a dzisiaj zajmują stanowiska seniorów, albo są nawet team leaderami. Z mojej perspektywy jest to fajna droga rozwoju, którą zawsze lubię obserwować. 


Myślę, że pomocna w takiej drodze jest jasna struktura, którą wypracowaliśmy w Codest. Każdy zna swojego bezpośredniego managera - regularnie ma z nim spotkania, w czasie których może swobodnie zwrócić się o pomoc w kwestiach związanych z pracą, projektem czy właśnie samorozwojem. A jakie dokładnie projekty, które realizujecie w Codest?


Portfolio naszych klientów tworzą firmy, z którymi współpracujemy naprawdę długo. Stawiamy na długofalowe relacje, dlatego nasi developerzy mają komfort stabilnych projektów w pracy. Nie ma takich sytuacji, że w każdym miesiącu pracują w innym projekcie. Zresztą pod tym względem jesteśmy transparentni. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej informujemy o wszystkim. W tym miejscu mogę powiedzieć, że mamy klientów głównie z zagranicy, ale też i z Polski. Wydaje mi się, że szczególnie ciekawe doświadczenia można wynieść ze współpracy z firmami spoza naszego kraju. Mam tu na myśli choćby nawet podszkolenie języka.


Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym fakcie. Nie tworzymy bariery pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Dzielimy się z naszymi pracownikami wynikami finansowymi i sytuacją w poszczególnych działach w Codest, niezależnie od tego czy są one dobre lub nieco gorsze. Stawiamy na otwartość i partnerskie relacje. Każdy ma wpływ na to, jak nasza firma działa. Niezależnie od stanowiska pracownicy mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące poprawy organizacji. Jeżeli tylko są one słuszne, bez wahania decydujemy się wprowadzać takie ulepszenia.

Blog - najnowsze wpisy