Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Jak dobrze przetestować hosting? Sprawdź, zanim wyjmiesz pieniądze z portfela.

Mateusz Mazurek, 04 września 2022
Jak dobrze przetestować hosting? Sprawdź, zanim wyjmiesz pieniądze z portfela.

Jak dobrze przetestować hosting? Sprawdź, zanim wyjmiesz pieniądze z portfela.


Jak się przekonać, jakie są faktyczne możliwości hostingu? Najlepiej samodzielnie go przetestować. Wielu dostawców daje taką nam możliwość. Jak mądrze wykorzystać okres próbny pakietu hostingowego?


Przeglądając oferty hostingów, możesz dojść do wniosku, że każda z nich jest… najlepsza. Firmy oferujące tego typu usługi zachwalają swoje plany mówiąc o brakach limitów, kusząc dużymi pojemnościami czy zapewniając o bezawaryjności swoich serwerów. Jednak - jak się zapewne domyślasz - większość z tych zapewnień to jedynie pięknie brzmiące hasła reklamowe, które nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością.


Wiedz jednak, że wielu dostawców oferuje możliwość skorzystania z np. 7 lub 14 dni hostingu w celach testowych. Inni z kolei zapewniają 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. To naprawdę świetne rozwiązanie, dzięki któremu możesz samodzielnie sprawdzić możliwości oferowane przez serwer. Pamiętaj jednak, że zwykłe przegranie plików na hosting czy podpięcie domeny to zdecydowanie za mało, żeby powiedzieć cokolwiek na temat możliwości serwera. Wykorzystaj ten okres próbny mądrze i przeprowadź porządne testy swojego pakietu hostingowego.


Sprawdź szybkość serwerów DNS na hostingu

DNS (Domain Name System) to system nazw sieciowych, który ma za zadanie odpowiadanie na zapytania o domenę. Wydaje się bardzo skomplikowane? Wiedz, że korzystasz z niego nawet kilkadziesiąt razy dziennie.


System DNS ma za zadanie przetłumaczyć adres domeny na adres IP serwera, na którym podpięta jest strona. Jeżeli wpisujesz w swojej przeglądarce adres google.com to dzięki DNS, tak naprawdę wchodzisz na stronę umieszczoną na hostingu o adresie np. 172.217.193.100. Prawda, że wygodniej jest wpisać samą domenę?


Czas odpowiedzi serwera DNS to jeden ze składowych czynników czasu wyświetlania strony. Reakcja systemu wymaga przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu milisekund. Nie są to duże wartości, jednak i tak powinno Ci zależeć na tym, aby było to 5 ms a nie 100 ms. W ten sposób eliminujesz czynnik, który mógłby opóźnić ładowanie Twojej strony.


Jak to sprawdzić? Bardzo prosto. Możesz skorzystać z systemów do wykonywania testów szybkości DNS. Polecam np. DNS Speed Benchmark. Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy, że wpiszesz adres podpiętej domeny na stronie internetowej (możesz tu wykorzystać domenę domyślnie podpiętą pod hosting).


image4.jpg

Test szybkości serwerów DNS w serwisie DNS Speed Benchmark DNSPerf.com


Czy w równym stopniu zależy Ci na wynikach z Polski oraz z Australii lub Ameryki Południowej? Pewnie nie. W takiej sytuacji skup się wyłącznie na wynikach dotyczących rynków, które Cię interesują. Możesz ograniczyć test do Europy czy Polski. Pod mapą znajdziesz także przedstawienie wyników w formie czytelnej tabelki.


image2.jpg

Test szybkości serwerów DNS w serwisie DNS Speed Benchmark DNSPerf.com


Jak interpretować wyniki? Oczywiście - im mniejszy czas reakcji, tym lepiej dla Twojej strony. Poziom od 10 do 30 ms jest raczej dobry, jednak wiedz, że możliwe są nawet wyniki na poziomie 2 ms.


Oceń wydajność PHP i MySQL

W kolejnym kroku warto przeprowadzić test wydajności PHP i MySQL. Tutaj nie jest już tak prosto jak w przypadku DNS. Żeby przeprowadzić test, musisz ściągnąć plik testowy i umieścić go na swoim serwerze. Następnie pozostaje Ci jego uruchomienie poprzez wpisanie ścieżki dostępu w przeglądarce.


Możesz spotkać się z kilkoma sposobami na przetestowanie wydajności PHP czy baz danych MySQL. Jeżeli chcesz zbadać je jednocześnie, polecam skorzystać z rozwiązania Benchmark PHP.


Do przeprowadzenia testu musisz przejść przez kilka kroków.

 1. Pobierz skompresowany skrypt testowy.
 2. Edytuj plik benchmark.php w edytorze tekstowym. Przejdź do sekcji Setup i uzupełnij szczegóły dotyczące bazy danych (hosta, nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy). Pamiętaj o usunięciu znaczników “/*” na początku oraz “*/” na końcu sekcji. Jeżeli jeszcze nie stworzyłeś bazy - zrób to w panelu zarządzania hostingiem.
 3. Skopiuj plik do dowolnego miejsca na hostingu (np. do folderu public_html).
 4. Wywołaj plik w przeglądarce wpisując odpowiedni adres np. www.twojanazwadomeny.pl/benchmark.php
 5. Przeanalizuj otrzymane wyniki - zarówno w sekcji Benchmark (dotyczącej PHP), jak i MySQL (dotyczącej wydajności baz danych). Im mniejszy wynik Total - tym lepiej dla szybkości Twojej strony. Najlepiej, jeżeli przeprowadzisz test na 2-3 hostingach - na tej podstawie uda Ci się wybrać ten najszybszy.image1.jpg

Test szybkości PHP i MySQL w programie Benchmark PHP.


Test na Wordpressie

Jeżeli na hostingu masz zainstalowany system Wordpress, masz zdecydowanie ułatwione zadanie. W takiej sytuacji do przeprowadzenia testu wystarczy, że wykorzystasz wtyczkę WPPerformanceTester


Po jej pobraniu, instalacji i aktywacji wystarczy kliknąć w “Begin Performance Test”. W uzyskanych wynikach skup się przede wszystkim na sekcji Total Time. Na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia sugeruję, że wartość w tym polu nie powinna przekraczać 10 sekund.


W drugiej części testu znajdziesz także informacje dotyczące:

 • Execution time - czyli czas wykonania operacji (im mniej tym lepiej). Dobrze, jeżeli wynosi poniżej 1 sekundy;
 • Queries per second - czyli liczba zapytań na sekundę (im więcej tym lepiej). Dobrze, jeżeli wartość ta wynosi powyżej 1000.


image3.jpg

Test wydajności przeprowadzony za pomocą wtyczki WPPerformanceTester.


Wykonaj symulację ruchu na stronie

Testy DNS, PHP czy MySQL pozwolą Ci na znalezienie elementów, które mogą mieć negatywny wpływ na szybkość Twojej strony. Jednak dopiero test oparty na symulacji ruchu na stronie może Ci pokazać, jak “normalne” użytkowanie wpłynie na szybkość strony na danym hostingu.


Do tego testu możesz wykorzystać aplikację Loader. Zwróć jednak uwagę, że do przeprowadzenia symulacji będziesz potrzebować strony internetowej. Może to być nawet najprostsza, domyślna witryna uruchomiona w systemie WordPress.


Aby przeprowadzić symulację, musisz wykonać kilka kroków.

 1. Zarejestruj się na stronie Loader.io
 2. Potwierdź swój adres e-mail.
 3. Podaj adres testowanej strony.
 4. Pobierz plik weryfikacyjny i umieść go na hostingu.
 5. Stwórz test. Podaj nazwę i wskaż typ testu (najlepiej Maintain client load). Uzupełnij liczbę połączeń od 1 do 1000 i ustaw czas testu na 1 minutę (wersja próbna nie pozwala na więcej).
 6. W części Client Requests nie musisz niczego uzupełniać.
 7. Uruchom test.


Tak ustawiony test pozwoli Ci sprawdzić, jak będzie zmieniać się wydajność strony internetowej wraz ze wzrostem liczby użytkowników odwiedzających stronę. W otrzymanym raporcie znajdziesz wykres, z którego możesz wyczytać sporo informacji, takich jak:

 • jaki jest średni czas odpowiedzi strony internetowej;
 • ile wynosi czas odpowiedzi przy jednym, 10, a ile przy 100 użytkownikach jednocześnie;
 • ile maksymalnie użytkowników może obsłużyć serwer jednocześnie (bez wydłużenia czasu ładowania strony powyżej 10 sekund).


To właśnie w tej symulacji ruchu na stronie możesz sprawdzić, jak w praktyce na wydajność hostingu wpływa dysk, procesor, RAM czy limity PHP. Porównaj wyniki z innymi serwerami (np. wyposażonymi w dysk SSD) żeby dowiedzieć się, który z nich będzie dawał najlepsze efekty. Pamiętaj, że testowane strony powinny być identyczne, aby wyniki dało się rzetelnie porównać.


image5.jpg


Test wykonany w Loader.io, który zakończył się przekroczeniem czasu oczekiwania serwera już po 12 sekundach.


Uwagi co do testów

Chciałbym przy tym zaznaczyć, że powyższe testy nie powinny być traktowane jako bezwzględnie wiążące. Dlaczego? Otóż większość hostingów zazwyczaj opiera się na współdzieleniu zasobów. W związku z tym nie możesz mieć pewności, że testy zawsze będą dawały podobne rezultaty. Czasem zasoby przeznaczone dla Twojego serwera mogą być większe, a niekiedy znacznie mniejsze.


Niedoskonałości testów wiążą się też z czasem, w którym decydujesz się na przeprowadzenie testu. Inne wyniki mogą pojawić się we wtorkową noc, a inne w internetowych godzinach szczytu, czyli np. w niedzielę między 18 a 21. Testowanie hostingu w momencie, kiedy Internet ma największe obłożenie, pozwoli Ci na przygotowanie się na najbardziej pesymistyczny wariant.


W związku z tym spróbuj powtarzać testy o różnych porach. Dopiero uśrednienie wyników pozwoli Ci na uzyskanie miarodajnych rezultatów. 


Poza tym podczas testowania hostingu:

 • nie sugeruj się szybkością działania strony z ofertą firmy hostingowej - być może jest ona umieszczona na zupełnie innym serwerze, niż ten przydzielony Tobie jako klientowi,
 • pamiętaj, że prędkość działania strony internetowej zależy od bardzo wielu czynników (w szczególności od optymalizacji kodu źródłowego). W związku z tym, jeżeli oczekujesz rzetelnego porównania - zawsze przeprowadzaj testy na identycznych stronach WWW.


Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju testy wydajności serwera powinny być przeprowadzone w sposób rzetelny. Sprawdzanie wydajności hostingu “na oko” sprawi, że może umknąć Ci wiele istotnych różnic. Dużym błędem jest także testowanie strony wyłącznie na własnym urządzeniu. To, że coś działa szybko u Ciebie, nie oznacza, że tak samo dobrze funkcjonuje u kogoś innego.


Skorzystanie z okresu próbnego hostingu to bardzo dobry pomysł. Przez te kilka dni jesteś w stanie przeprowadzić sporą ilość testów, a przez to mniej więcej określisz, czy dany hosting będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. A kiedy zauważysz, że dany pakiet jest dla Ciebie za słaby - możesz spróbować zdecydować się na wyższy pakiet lub poszukać innego dostawcy. 


____________


Autor: Mateusz Mazurek. Przedsiębiorca internetowy i autor blogów. Twórca porównania najlepszych hostingów w ramach którego testuje, sprawdza i recenzuje i pomaga wybrać usługi hostingowe. Autor poradników dla webmasterów.


Przeczytaj też: Nie płać za certyfikaty SSL! Kłódkę przy adresie możesz mieć za darmoBlog - najnowsze wpisy