Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Umiejętności miękkie – sposób na wzbogacenie CV dla stanowiska IT

Jessica Surdel, 04 października 2023

Na dzisiejszym rynku pracy można znaleźć coraz więcej ogłoszeń związanych z pracą w IT. Jednakże w równie szybkim tempie wzrasta liczba osób chętnych do podjęcia tego typu stanowiska. Jak zatem wyróżnić się na tle ogromnej konkurencji i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Curriculum Vitae osoby aplikującej o pracę w sektorze IT musi być wyjątkowe i przekonujące. W poniższym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, aby wyróżnić się na tle konkurencji.


Czym różni się CV w branży IT od standardowych życiorysów?

Branża IT charakteryzuje się tym, że jest nowoczesna, dynamicznie się rozwija i wymaga konkretnych umiejętności od osób chcących się z nią związać. W związku z tym kandydaci na stanowiska w IT muszą mieć świadomość, iż będzie wymagane od nich spore doświadczenie lub przynajmniej umiejętność szybkiego uczenia się. W odróżnieniu od niektórych zawodów specjalista IT musi nadążać za ciągłymi zmianami i mieć oczy szeroko otwarte na nowinki technologiczne. Pracodawcy często nie zwracają uwagi na kwestie kluczowe dla innych branż, np. wykształcenie – najważniejsze są dla nich umiejętności kandydata na stanowisko.


Zacznij od swoich danych

Każde Curriculum Vitae powinno zaczynać się od podania danych osobowych kandydata. Rozpocznij więc od przedstawienia swojego imienia i nazwiska, numeru kontaktowego oraz adresu e-mail. Są to podstawowe informacje, dzięki którym rekruter będzie miał możliwość skontaktowania się z Tobą w razie potrzeby.


Stwórz swój profil zawodowy

Rozpocznij swój życiorys od streszczenia kluczowych dla pracodawcy informacji. Branża IT stawia przed kandydatami konkretne wymagania, dlatego już na początku wyszczególnij najważniejsze kwestie. Dzięki temu pracodawca łatwo wychwyci najbardziej interesujące go informacje.


Przykładowy profil zawodowy

Ukończyłem informatykę na Politechnice we Wrocławiu. Java front-end developer z ponad 7-letnim doświadczeniem. Biegle posługuję się Java, JavaScript, node.js., TypeScript. Moim największym osiągnięciem jest stworzenie aplikacji webowych dla sieci gabinetów weterynaryjnych „Cztery Łapy”.


Umiejętności – kluczowa sekcja w branży IT

W rozległej i dynamicznie rozwijającej się branży IT najważniejsze są umiejętności. Na nic zda się dobre wykształcenie czy imponujące, ale przestarzałe doświadczenie zawodowe, jeśli nie będziesz nadążał za wymaganiami, jakie stawia przed Tobą stale zmieniająca się sekcja IT. Z tego powodu, tworząc CV w tej specjalności, najlepiej, abyś rozpoczął je od swoich umiejętności.


Dla pracodawcy kluczowe są dwa rodzaje kompetencji – miękkie oraz twarde. W tej sekcji powinieneś wypisać wszystko, co potrafisz i co sprawia, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w IT. Zastanów się, jakie umiejętności musisz posiadać na dane stanowisko. Najlepiej, abyś dokładnie zapoznał się z ogłoszeniem o pracę i wymogami w nim zawartymi. Następnie dopasuj swój życiorys tak, aby stanowił idealną odpowiedź na potrzeby firmy.


Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie w CV to aspekt, którego nie możesz pominąć. Są to kompetencje, które sprawiają, że Twoja osobowość nadaje się do specyfiki stanowiska. Skupienie się na tych cechach to dobry sposób na wzbogacenie Twojego życiorysu i dopasowanie go do potrzeb firmy. Dobrze dobierając umiejętności miękkie do pracy w IT, możesz wyróżnić się na tle setek podobnych do siebie kandydatów.


Jakie są najważniejsze umiejętności miękkie w branży IT?

 1. umiejętność skutecznej komunikacji – to kompetencja, która przydaje się zwłaszcza podczas aplikowania na stanowiska kierownicze. Jako kierownik musisz potrafić komunikować się z zespołem i stosować prosty, zrozumiały język, aby każdy pracownik rozumiał Twoje polecenia;
 2. elastyczność i zdolność do szybkiej adaptacji – branża IT stale się rozwija, dlatego musisz zapewnić pracodawcę, że jesteś w stanie nadążyć za każdą zmianą i bezproblemowo dostosować się do niej;
 3. krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów – w tej branży nie jedno może pójść nie tak. Dlatego cenna jest umiejętność szybkiego odnajdywania rozwiązań trudnych sytuacji;
 4. umiejętność zarządzania czasem – w IT nie ma czasu na lanie wody. Produkty mają powstawać szybko, dlatego musisz być produktywny;
 5. kompetencje społeczne – w sekcji IT najczęściej pracuje się w zespole, dlatego musisz potrafić dogadywać się ze współpracownikami, aby praca nad projektami przebiegała sprawnie i bezproblemowo.


Umiejętności twarde

Jak w każdej branży, w IT ważną rolę odgrywają umiejętności twarde. Stanowią one zbiór wyuczonych kompetencji kandydata. Słowem – musisz wypisać wszystko, czego się nauczyłeś i co jest związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Pamiętaj, aby nie umieszczać w tym miejscu umiejętności, które nie mają związku z zawodem, tylko konkretne kompetencje odpowiadające na potrzeby branży IT.


Najważniejsze kompetencje twarde w branży IT:

 • znajomość języków programowania – musisz znać co najmniej jeden z nich, np. Java, Python lub C++;
 • znajomość baz danych;
 • umiejętność tworzenia sieci komputerowych;
 • znajomość systemów operacyjnych;
 • umiejętność tworzenia aplikacji webowych;
 • znajomość cyberbezpieczeństwa.


Doświadczenie zawodowe

W następnym kroku opisz swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Wymień nazwy firm, w których dotychczas pracowałeś oraz stanowiska, jakie obejmowałeś. Możesz dodać także zakres obowiązków, które wykonywałeś. Dzięki temu pracodawca będzie miał dokładniejszy obraz Twoich kompetencji, które wykorzystywałeś w praktyce.


Wykształcenie

Jeśli posiadasz wykształcenie związane z branżą IT, możesz o tym wspomnieć tutaj. Podaj nazwy uczelni, a także kierunki, na których studiowałeś. W tym miejscu możesz wypisać również kursy i szkolenia, jeśli takie odbyłeś. Pamiętaj, aby zacząć od uczelni ukończonej najpóźniej, następnie cofając się do lat wcześniejszych.


Zainteresowania

Sekcja „zainteresowania” nie jest obowiązkowa w Curriculum Vitae. Warto ją jednak dodać, jeśli posiadasz ciekawe hobby, szczególnie związane z branżą IT. Interesują Cię czasopisma branżowe lub nowinki technologiczne, a może w wolnym czasie stworzyłeś wersję demo aplikacji lub stronę internetową dla znajomego? Wspomnij o tym. Udowodnisz pracodawcy, że IT jest nie tylko Twoją pracą, ale również pasją, a dzięki temu zyskasz w jego oczach.


Podsumowanie

Jako że IT jest branżą dynamicznie rozwijającą się, musisz za nią nadążyć i spełnić wymagania, jakie są stawiane przed kandydatami. Dla rekruterów tego sektora najważniejsze są faktyczne umiejętności aplikujących. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród konkurencji, szczególnie zadbaj o sekcję „kompetencje”. Przyłóż się do kwestii cech osobowościowych (umiejętności miękkie), ponieważ często są one zaniedbywane przez kandydatów, a w znaczący sposób mogą wzbogacić Twoją aplikację i przekonać rekrutera, że to właśnie Ty jesteś idealny na stanowisko w branży IT.


---

O Autorce


Jessica Surdel

Bio: Autorka treści SEO, która zajmuje się również tłumaczeniami i korektą tekstów. Posiada ogromne doświadczenie w pisaniu artykułów, skryptów i postów na social media. Najlepiej czuje się w tematyce z zakresu marketingu, IT, finansów, cyberbezpieczeństwa i rozwoju osobistego, ale specjalizuje się również w innych dziedzinach. Zna biegle języki angielski i hiszpański.

Blog - najnowsze wpisy