Logo Crossweb

Logowanie

Nie masz konta? Zapomniałem hasła

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Wyślij

Wszystkie kolory TEDx Poznań 2014

06 marca 2014
Wszystkie kolory TEDx Poznań 2014
Czwarta edycja TEDx Poznań miała miejsce w Concordia Design. Tematem przewodnim konferencji było Życie - Life, a w zasadzie jego trzy aspekty: grow, explore, beyond. Life został scharakteryzowany wizualnie trzema barwami: niebieski - grow; żółty - explore; czerwony - beyond. Było to dostrzegalne w wystroju - surowe wnętrze Concordii zostało oświetlone lampami w tych barwach, a przestrzeń została ozdobiona trójkolorowymi wstążkami. Dodatkowego koloru wydarzeniu dodał charyzmatyczny prowadzący - Maciek Kautz, który niezwykle sprawnie wprowadzał speakerów w prelekcję, a także, wraz z speakerami dokonywał krótkiego podsumowania po każdej prezentacji i wyjaśniał niezrozumiałe kwestie, wynikłe w trakcie wystąpienia. Prowadzony był live-streaming, więc jeżeli komuś nie udało się zdobyć biletu, mógł śledzić wydarzenie on-line. tedxpoznan2014-life W trakcie wydarzenia, w ramach trzech paneli tematycznych, wystąpiło 10 speakerów oraz zespół "Gladiatorzy", reprezentujący uczniów Łódzkiej Szkoły Muzycznej (a przynajmniej tą perkusyjną część). Panel Grow:
 • Kamil Dziadkiewicz jest nauczycielem i fanem druku 3D. Mocno wierzy w to, że druk 3D, w postaci pomocy naukowych, zastąpi nieużyteczne pomoce szkolne ("Model ludzkiego szkieletu, zamknięty w szkolnej szafie, niczemu nie służy, wydrukujmy szkielet i dajmy go dziecku. Pozwólmy dotknąć, zepsuć, tym właśnie jest proces nauki"). Edukacja wymaga pomyłek, kreatywność budzi się wraz z niepowodzeniami, dlatego druk 3D ma być narzędziem poznania.
 • Marek Banaszak. Dwukrotny finalista Microsoft Imagine Cup przedstawiał swój pomysł, umilenia procesu rehabilitacji, dzieciom w wieku 5-9 lat. Gra stworzona na Kinect oraz aplikacja na W8 ma wspomóc dzieci w trakcie zajęć korekcyjnych.
 • Oskar Brenifier. Filozof i biolog, mający świetne podejście do młodych czytelników (autor serii "Dzieci filozofują"), zastanowił się nad tym, dlaczego ludzie zapominają o istocie istnienia, dlaczego zabili Sokratesa i dlaczego zadając istotne pytania, nigdy nie otrzyma się wartościowej odpowiedzi.
 • Na zakończenie pierwszego toku wystąpił młody zespół, Gladiatorzy, który był muzyczną definicją słowa "grow".
Panel Explore:
 • Dominika Hoppe przybliżyła uczestnikom projekt Zjeżyce - akcję zbierania przepisów kulinarnych na poznańskim targowisku. Interakcja środowiska zaowocowała zgromadzeniem dwustu przepisów m.in.: chruściki, plyndze, makiełki.
 • Marysia Złonkiewicz dzieliła się swoimi spostrzeżeniami z podróży, a przede wszystkim założeniami post-turystyki. Turyści zachowujący się jak kolonizatorzy, wierzący w to, że Europa wyznacza standardy i cały świat powinien przekształcać się tak, aby odpowiadać potrzebom europejczyka, niszczą światową kulturę. Ważne jest, aby podróże kształciły (nas) ale nie przekształcały (środowisko).
 • Michał Grześkowiak tłumaczył, dlaczego tak ważne jest realizowanie zasady: "fun first, learning later". Zdobywana wiedza jest zazwyczaj niewartościowa i bezcelowa. Zdobywana jest w otoczce stresu, nie zabawy. Najważniejsze jest uczenie się dla ciekawości, nie oczekiwań.
Panel Beyond:
 • Adam Filipowski związany z krakowskim TEDx i projektem lifetramping, zaszczepiał w uczestnikach, swoją wizję startupów: tworzonych nie dla generowania zysków, ale dla zmiany życia innych. To, że warto docenić ludzkie interakcje, poznać siebie, i swoje pasje, robić to, co się kocha i dzielić się tym z innymi, dzięki Adamowi, zrozumieli chyba wszyscy.
 • Janusz Kaniewski tłumaczył, czym tak na prawdę jest design ("design to często myśl, jak się czegoś pozbyć, a nie coś zrobić") i czemu tak naprawdę służy.
 • Prelegent opowiadał także o swoich projektach i wizji przyszłości, zdradził także sekret: jak będą wyglądać nadciągające technologiczne trendy.
 • Adam Jesionkiewicz opowiadał o swojej wizji internetu poza urządzeniami - internet wszechrzeczy. O tym jak iBeacony zmienią i będą zmieniać świat, a przede wszystkim jak organizowana będzie przestrzeń zamknięta, mówił z perspektywy service designera.
 • Helen Patton, wnuczka generała George'a Pattona, aktywnie działająca, by zachować pamięć o pokoleniu żyjącym w cieniu II wojny światowej, opowiedziała historię swojego dziadka. Nie obyło się bez słynnych powiedzeń Generała i dygresji odnośnie hollywoodowych produkcji.
Podsumowując, temat tegorocznej edycji TEDx Poznań zaowocował inspirującymi występami ciekawych prelegentów. Organizatorzy pomyśleli także o tym, aby bardziej zaangażować uczestników, organizując warsztaty dzień po konferencji. Ogólne wrażenie, psują tylko, wielokrotne próby odtwarzania TED talków, które organizatorzy podejmowali pomiędzy wystąpieniami. Powodowały one zniecierpliwienie uczestników, w rezultacie nie wpływając korzystnie na atmosferę spotkania.Blog - najnowsze wpisy