Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego"/> Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego" />
Logo Crossweb

Jak obchodzi się Word Usability Day w Krakowie? Podsumowanie WUD Kraków2016

30 listopada 2016
Jak obchodzi się Word Usability Day w Krakowie? Podsumowanie WUD Kraków2016

Tegoroczna edycja WUD Kraków odbyła się pod znakiem zrównoważonego designu. 12 prelekcji i 7 warsztatów zapewniły porządną dawkę wiedzy na tematy, które na różne sposoby poruszają zagadnienie odpowiedzialnego projektowania. Opowiemy Wam o kilku z nich!

Konferencja trwała praktycznie cały dzień i, jak na wydarzenie o zrównoważonym designie przystało, była naprawdę świetnie zorganizowana. Przestrzeń Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha została dobrze przystosowana do liczby gości zarówno w kwestii sali z prelekcjami, jaki i przestrzeni na przerwy i relaks. Dobór prelegentów, tematyki wystąpień i sposobu prowadzenia imprezy to również strzał w dziesiątkę.

Twoja designerska praca powinna być nudniejsza!

Łukasz Tyrała z miastologia.pl  wystąpił jako pierwszy, by opowiedzieć nam, z jakimi problemami mierzą się designerzy wyspecjalizowani w nowych technologiach. W naszych (i często również ich) wyobrażeniach praca projektanta to pasmo ciągłych wyzwań, emocji i kreowania coraz to nowych, rewolucyjnych rozwiązań. Taka niekończąca się przygoda. W rzeczywistości jednak nie jest to nieustający rollercoaster i nawet designer może, a nawet powinien, czasem się ponudzić. Łukasz wyjaśnił, jak ważne jest zrozumienie wszystkich tych nudnych podstaw, którymi powinno się kierować przy współpracy z klientem, szefem czy członkami zespołu. Designer powinien mieć świadomość tego, jak wielka odpowiedzialność spoczywa w jego rękach i dlaczego zrównoważone projektowanie jest w dzisiejszych czasach tak ważne. Mimo, że ludzie często nie czują i nie widzą UX, jest on ważną częścią dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, a projektanci robią, co mogą, by żyło nam się lepiej.

WUDKRK 2016 - prelekcja Łukasza Tyrały. WUD Kraków

Jak zmienić świat w 5 dni? Sprintem!

Ocado Team na WUD Kraków przedstawili swój sposób na design sprint. To dobra metoda na szybkie rozwikłanie problemów projektowych oraz aktywizację wszystkich członków zespołu. Dzięki kilku dniom intensywnego zaangażowania można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze, dlatego tryb ten polecany jest do pracy przy wymagających projektach. Prelegenci pokazali, jak krok po kroku wygląda praca nad projektem, podzielona na 5 dni tygodnia i wykonana według ściśle ustalonego planu. A w skrócie wygląda właśnie tak:

  • Poniedziałek - formuławanie pytań i ustalanie celu
  • Wtorek - wymyślanie rozwiązań i ich prezentacja
  • Środa - wybór najlepszego rozwiązania i przygotowanie storyboardów
  • Czwartek - prototypowanie
  • Piątek - testy, poprawki
  • Sobota - odpoczynek i świętowanie ;)

Word Usability Day - Design sprint z Ocado Team. WUD Kraków

Projektowanie miejsca pracy, czyli Employee Experience

Niezwykle ciekawy punkt widzenia projektowania przestrzeni do pracy przedstawił na WUD Kraków dr hab. Jacek Gądecki. Na przykładach nowoczesnego biurowca oraz trybu work from home opowiedział o różnicach w dostosowaniu poszczególnych rozwiązań do komfortu pracownika oraz przenikaniu się dwóch rodzajów estetyki. Biura coraz częściej upodobniają się do naszych domów, gdzie znajdziemy osobną kuchnię, miejsca do wypoczynku oraz biurka, przy których robimy projekty i odwrotnie - pracując z domu często podkradamy biurowe rozwiązania i adaptujemy je do swojego wnętrza. Dr Gądecki poruszył także drażliwą tematykę projektowania przestrzeni pracy, gdzie większą uwagę niż do pracowników, przykłada się do osób z zewnątrz, które tę przestrzeń widzą - np. klientów. Odbieranie komfortu pracowników na rzecz lepszego (czy na pewno?) wizerunku przed osobami trzecimi na dłużą metę może przynieść więcej szkody niż korzyści, jednak przemyślana architektura wnętrza często potrafi przynieść niemałe oszczędności. Czy wiedzieliście, że otwarta przestrzeń potrafi zmniejszyć koszty o nawet 20%, a hotdesking - zaoszczędzić do 30% miejsca?

.

WUD Kraków - co jeszcze?

To, co charakteryzowało tegoroczny WUD Kraków, to bardzo wysoki poziom merytoryczny. Poza opisanymi tutaj, wystapiło jeszcze kilkanaście innych osób z niemniej inspirującymi prelekcjami, o których więcej możecie dowiedzieć się na stronie wydarzenia w Crossweb.pl oraz na stronie wudkrakow.pl. Serdecznie polecamy Wam ten cykl i mamy nadzieje, że zobaczymy sie tam z Wami równiez za rok!

.

fot. www.facebook.com/WudKrakow

———

podstawowe dane o tym wydarzeniu:

link do wydarzenia: http://crossweb.pl/wydarzenia/wud-krakow-2016/ data: 05.11.2016 miejsce: KrakówBlog - najnowsze wpisy

7 mitów związanych z pracą w IT
Ania Knap, 27 listopada 2022

Chyba każda osoba pracująca w branży IT spotkała się z takimi stwierdzeniami jak np. ,,Nie każdy może być programistą",

HackYeah 2022 - stoisko Crossweb
Ania Knap, 26 listopada 2022

Ostatni weekend nasz zespół spędził w Krakowie na HackYeah - największym hackathonie w Europie. Zapraszamy Was na małe p

UX Poland 2022 - relacja z wydarzenia
Katarzyna Petlic (admin), 14 października 2022

Tegoroczna edycja UX Poland była pierwszą, w której miałam okazję uczestniczyć. Konferencja odbyła się w Warszawie w dni