Gotowi i gotowe na nową prasówkę? Dziś dowiecie się, jak postawić pierwsze kroki w branży rekrutacyjnej, jak wykorzystać
Prasówka HR od Crossweb #22

Strajk Kobiet to wydarzenie na tak dużą skalę, że nie pozostało bez wpływu również na komunikację i działania przedsiębiorstw — zebraliśmy kilka artykułów, których autorki i autorze spojrzeli na nie z perspektywy employer brandingu.
W dzisiejszej prasówce nie brakło również tematu integracji online, skróconego dnia pracy oraz prowadzenia notatek podczas spotkań rekrutacyjnych. Zapraszamy do czytania!
Na kolejne prasówki zapraszamy w każdy wtorek.
Podejście pracodawców do Strajku Kobiet
- Czy pracodawca powinien być zaangażowany politycznie? Zdania są podzielone. Warto przeczytać przemyślenia, jakie ma na ten temat Maja Gojtowska.
https://gojtowska.com/2020/10/29/czy-pracodawca-powinien-byc-zaangazowany-politycznie/ - Ula Zając-Pałdyna przyjrzała się zachowaniom małych i dużych firm podczas Strajku Kobiet oraz ich postawą względem pracowników, którzy sprzeciwili się wyrokowi TK. Jedno jest pewne — jakakolwiek nie byłaby postawa pracodawcy, ma ona wpływ na employer branding.
https://hrnaobcasach.pl/employer-branding/pracodawcy-a-strajkkobiet/ - Również redakcja Wysokich Obcasów przyjrzała się działaniom firm odnośnie protestów.
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,20757500,do-strajku-kobiet-przylaczaja-sie-pracodawcy-czarnyprotest.html - Jak duże były nieobecności w przedsiębiorstwach i na uczelniach podczas Strajku Kobiet? Przeczytajcie w zestawieniu przygotowanym przez Patrycję Otto, Artura Radwana i Grzegorza Kowalczyka.
https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1494818,strajk-kobiet-absencja-pracodawca.html
Krótszy czas pracy
- Serwis EmployerBranding.pl omówił wyniki badania, którego celem była m.in. ocena efektywności pracy zdalnej w zestawieniu z dłuższym i krótszym dniem pracy.
https://employerbranding.pl/mniej-dni-w-tygodniu-za-to-intensywnej-w-ciagu-dnia-recepta-na-podwyzszenie-produktywnosci-i-zaangazowania-pracownikow/ - Z kolei Adam Sofuł omówił przygotowania Finlandii i Nowej Zelandii do wprowadzenia 6-godzinnego dnia pracy.
https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/finowie-przymierzaja-sie-do-skrocenia-czasu-pracy-i-nie-tylko-oni,75915.html - Adam Sieńko przeprowadził wywiad z Franciszkiem Georgiewiem, założycielem agencji Social Tigers, m.in. o 6-godzinnym dniu pracy w jego firmie.
https://spidersweb.pl/bizblog/praca-6h-dziennie-turkusowa-firma-social-tigers/ - Wywiad z Franciszkiem Georgiewiem przeprowadził także serwis DookołaPracy.pl, poświęcony już stricte skróceniu godzin pracy.
https://dookolapracy.pl/6-godzinny-dzien-pracy/
Notatki z rozmów rekrutacyjnych
- Magdalena Fitt napisała artykuł o notatkach z rozmów rekrutacyjnych — czy warto je robić i czy klienci w ogóle je czytają?
https://www.humeo.pl/wyrazic-wiecej-niz-1000-slow-w-200-slowach-notatki-z-rozmow-rekrutacyjnych/ - Paweł Zdziech podzielił się swoimi notatkami z rekrutacji i zdradza kilka dobrych praktyk, które mogą przydać się podczas rozmowy z kandydatem.
http://rekrutacyjny.blogspot.com/2014/07/co-notuje-na-twoj-temat-rekruter.html
Integracja online
Wiele firm znowu przeszło na zdalny tryb pracy, a pewnie jeszcze więcej pracuje w ten sposób nieprzerwanie od wiosny. Gdy służbowe videorozmowy to za mało, by utrzymać przyjacielskie relacje w zespole, warto sięgnąć po sposoby na integrację online. Oto pomysły od Well.hr, Krzysztofa Czuchry, JustGeek.it oraz HappyHoursAtWork.com:
- https://well.hr/pl/article/64/6-sposobow-na-integracje-online.html
- https://kpoleca.pl/9-pomyslow-na-integracje-zespolu-online/
- https://happyhoursatwork.com/pomysly-na-integracje-online/
- https://geek.justjoin.it/10-sposobow-na-integracje-zdalnego-zespolu
Wydarzenia HR z nadchodzącego tygodnia:
- [05.11] HR i AI. Jak może wyglądać przyjaźń między komputerem i rekruterem? https://www.facebook.com/events/1968142509984024/
- [05.11] Jak zaplanować działania employer brandingowe, mając do dyspozycji zerowy budżet? https://julitadabrowska.pl/szkolenie-5-11-2020/
- [05.11] Webinar Talent Management Update https://www.facebook.com/events/790453751747804/
Zapraszam także do prasówek z poprzednich tygodni:
- Prasówka HR #21 (Sourcing | Outplacement | Talenty)
- Prasówka HR #20 (Hiring manager w rekrutacji | Rekrutacja na LinkedIn | Wellbeing pracowników)
- Prasówka HR #19 (Onboarding i offborading | Analityka w HR | Rekrutacja online | Employer Branding)
- Prasówka HR #18 (Analityka w HR | Sourcing | Zaangażowanie i motywacja pracowników)
- Prasówka HR #17 (Ile rekruter powinien wiedzieć o IT? | Onboarding | Benefity w czasach Covid)
- Prasówka HR #16 (Feedback w firmie | Skuteczna komunikacja | Test Gallupa, talenty | Będzie dobrze!)
- Prasówka HR #15 (Feedback dla kandydatów | Candidate & employee experience | Transparentność wynagrodzeń)
- Prasówka HR #14 (Design thinking w HR | Offboarding w IT | Studia HR | Agile w HR / EB)
- Prasówka HR #13 (EVP (employer/e value proposition) | Powrót do biura)
- Prasówka HR #12 (Sourcing | Archetypy marki pracodawcy)
- Prasówka HR #11 (Analityka w HR)
- Prasówka HR #10 (Praca w HR | Candidate experience | Benefity w nowej rzeczywistości | Rekrutacja od strony kandydata)
- Prasówka HR #9 (Rekrutacja| Zbieranie referencji | Onborading i offbording)
- Prasówka HR #8 (Sourcing | Employer branding | Osoby z niepełnosprawnościami w pracy)
- Prasówka HR #7 (Praca zdalna/ hybrydowa | Pies w biurze | Rekrutacja w IT | Raporty HR)
- Prasówka HR #6 (Onboarding | Employer Branding | Różnice pokoleń w pracy | Zdalny team building)
- Prasówka HR #5 (Jak zwalniać | Książki dla HR | Kobiety w IT | Marki w tęczowych barwach)
- Prasówka HR #4 (Employer Branding | Analityka HR, NPS | Test Gallupa | Dzieci pracowników)
- Prasówka HR #3 (LinkedIn | Onboarding | HR w obliczu pandemii | CSR)
- Prasówka HR #2 (Employer Branding | Rekrutacja online | Praca zdalna | Podcasty HR)
- Prasówka HR #1 (Test Gallupa, talenty | Agile w HR | Rekrutacja/kandydaci | Offboarding | Zatrudnienie w dobie pandemii | Powrót do biura)
----
Prasówkę przygotowali:
dobór materiałów: Krzysiek Hostyński
treści: Iwona Karczmarczyk
grafika: Ola Szumiec
Blog - najnowsze wpisy
Jeśli chcesz stworzyć sprawny proces rekrutacyjny, musisz znać perspektywę kandydatów – przeczytasz o nich więcej w dzis
Co roku Comarch zaprasza na wakacyjne staże IT około trzystu studentów. Moja przygoda z firmą, która trwa już ponad 13 l
Czy dla pracowników istotny jest wolontariat? Jak doceniać pracowników i czy w ogóle warto to robić? Co zrobić, by popra
Zespół Crossweb, choć rozproszony po całej Polsce, nigdy nie stronił od integracji. Wspólne wyjścia oraz organizacja aut
Czy język, jakim komunikuje się HR, ma znaczenie? Czy w kwestii benefitów można jeszcze powiedzieć coś nowego? Czym różn