Logo Crossweb
<< przejdź do listy podcastów

#30 Czy jest CAD 3D na MAC’a?

IT
04.04.2022
00:9
Polski

Czy nadal trzeba pracować w środowisku Windows, aby sprawnie korzystać z aplikacji CAD 3D?

W tym odcinku dowiesz się:

  •  dlaczego większość producentów aplikacji CAD 3D tworzyło programy właśnie na Windows?
  •  jak wygląda rozwój nowoczesnych aplikacji CAD 3D
  •  czy nadal muszę pracować na Windows chcąc projektować w CAD 3D?


Nie ma co ukrywać, specjalistyczne aplikacje jak programy do projektowania CAD / CAM / PDM czy ERP były robione na Windows od kiedy ten w latach 90-tych coraz mocniej wchodził do biur i pracowni konstrukcyjnych. W zasadzie każda nowa wersja takich systemów jak SOLIDWORKS / Inventor / NX czy CATIA zawsze były robione na WINDOWS.

Oczywiście ktoś bardzo zawzięty lub zniechęcony do Windowsa mógł korzystać z powyższych aplikacji na innych systemach operacyjnych jak macOS (Bootcamp lub maszyna wirtualna). Niestety tego typu działania od użytkownika wymagają większej wiedzy i dbania o poprawne działanie aplikacji (zwłaszcza od czasów kiedy Apple wprowadziło układ M1).


Dlaczego aplikacje CAD powstawały na komputerach z systemem Windows?

  • Popularność systemu Windows!
  • Hardware! Windows jest dostępny na komputerach wielu producentów. Dodatkowo producenci jak NVIDIA tworzą dedykowane karty graficzne dla stacji roboczych przeznaczonych do projektowania CAD 3D
  • Siła rozpędu! Gdy czołowi producenci oprogramowania CAD jak Dassault Systemes, Autodesk czy Siemens zainwestowali w tworzenie oprogramowania w oparciu o konkretną platformę, to rozwijali swoje produkty właśnie dla niej


Ale czy taka nadal jest? 


Przecież przez ostatnie lata wiele aplikacji stało się rozwiązaniami przeglądarkowymi, nawet pakiet Office mamy w przeglądarce!


Za nim werdykt, warto wspomnieć, że specjalistyczne rozwiązania mają określone wymagania techniczne, co więcej dzisiaj pakiet aplikacji często określany CAD 3D, to nie tylko projektowanie, ale również symulacje, przygotowanie kodu CNC, zarządzanie dokumentacją, projektami czy tworzenie dokumentacji użytkowej jak instrukcje montażu.

Jak widać, jest to dość szeroka grupa rozwiązań, angażująca nie tylko inżynierów, konstruktorów, ale również osoby biorące udział w danym procesie!


Coraz więcej producentów przykłada się to tego, aby ich rozwiązania były ponad platformowe, aby bez względu na to na jakim urządzeniu ktoś (telefon, tablet czy PCet) miał dostęp do danych oraz mógł pracować jak na normalnym kompie. Przykładem może być tu firma Microsoft, która poprzez usługi chmurowe dostarcza dostęp do danych bez względu na system operacyjny, dodatkowo aplikacje natywne są tworzone na różne platformy. Podobnie jest z systemami ERP, coraz częściej te rozwiązania dostępne są również jako aplikacje wbudowane w przeglądarkę, nie instalowane programy na konkretnym systemie operacyjnym!

To właśnie oparcie aplikacji na przeglądarce internetowej pozwala na uzyskanie ponad platformowości! (najniższym kosztem)


Ale czy tak jest w przypadku aplikacji CAD?


Też! Już od kilku lat na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na projektowanie i zarządzanie dokumentacją poprzez przeglądarkę internetową! Jednym z pierwszych była firma Onshape (obecnie w PTC) czy xDesign stworzony przez Dassault Systemes w ramach środowiska 3DEXPERIENCE. Są też dedykowane aplikacje od Autodesk jak Fusion 360.

Czy aplikacje CAD w chmurze są już na tyle dobre, aby zastąpić klasyczne oprogramowanie on-premise?


Biorąc pod uwagę temat tego artykułu – TAK! Są to aplikacje, które sprawnie działaja na Windows czy macOS. Co więcej wybierając takie rozwiązanie dostajesz coś więcej niż tylko CAD, bo w pakiecie często są narzędzia do zarządzania dokumentacją, CAM czy narzędzia do prowadzenia projektów!


Czy takie rozwiązania są tak rozbudowane jak klasyczne CADy? NIE. To jeszcze nie ten czas! Technologia nie poszła tak daleko! To, że aplikacje CAD nie były rozwijane poza Windows wynikało z biznesu, obecnie producenci zmieniają model biznesowy, jednak nie da się przepisać obecnych systemów CAD, trzeba je na nowo napisać, a to wymaga czasu!

Natomiast to się na 100% zmieni z kilku powodów:


Dzisiaj firmy działają wszędzie, dostęp do danych nie może być już tylko na terenie firmy! Chmura to umożliwia! Zatem jest kolejny argument za tym, aby tego typu aplikacje rozwijać!

Już nie tylko Windows! Nie tylko komputer! Dzisiejsze urządzenia mobilne posiadają wystarczającą moc obliczeniową do tego, aby obsłużyć grafikę 3D, trzeba odpowiednio napisać programy CAD, aby działały jak trzeba!


Zatem, jeżeli nie lubisz Windows nie musisz tylko ze względu na aplikacje CAD robić maszyny wirtualnej. Natomiast jeżeli masz duże oczekiwania, robisz złożone projekty, do tego również CAM może się okazać, że obecna funkcjonalność CAD’a w chmurze będzie ciut za mało, ale tylko przez chwilę!

Podobne podcasty